Mengen Yaşam

Mengen İl Genel Meclisi Üyesi Eyüp Beşli son dönemlerde yaşanan talihsiz olaylar sonrasında yaşlı bakım evinin önemini bir kez daha açıkladı. Son birkaç ay içerisinde Mengen’de yaşanan ölümler sonrasında yaşlı..

Mengen İl Genel Meclisi Üyesi Eyüp Beşli son dönemlerde yaşanan talihsiz olaylar sonrasında yaşlı bakım evinin önemini bir kez daha açıkladı.

Son birkaç ay içerisinde Mengen’de yaşanan ölümler sonrasında yaşlı bakım evinin önemi bir kez daha ortaya çıktı. Konu ile ilgili olarak CHP Mengen İl Genel Meclisi Üyesi Eyüp Beşli yaptığı açıklamada “Son bir ay içerisinde yaşadığımız talihsiz olaylar, Mengen ilçemizde yaşlı bakım ve bakıma muhtaç kişilerin ihtiyacının bir kez daha ortaya çıkardı. Mengen’de son bir ay içerisinde bir köyümüzde yaşlı bir kişi evinde ölü bulundu.

Cenazesine üç gün sonra ulaşıldı. Yine başka bir köyümüzde hasta bir kişi yatağında hayırsever bir vatandaşımız tarafından ziyaret edildiğinde tespit edildi. Sosyal medyada bu kişi paylaşım yaptıktan sonra bu vatandaşımız hastaneye götürüldü ve hastanede 6 gün sonra vefat etti.

Biz İl Genel Meclisi’nde diğer meclis üyesi arkadaşımızla birlikte bir önerge verdik. Mengen’in yaşlı bir nüfusa sahip olduğu ve ilçemizde bakıma muhtaç yaşlılarımızın olduğunu belirten bir önerge verdik. Önergemiz kabul edildi, eğitim ve kültür komisyonu tarafından ilçemize gelerek araştırma yapıldı ve meclise sunduğu rapor olumlu karşılandı.

Bu raporun ardından Mengen’de yaşlı bakım ve ihtiyaç sahiplerinin kalabileceği bir yerin olmasına karar verildi. Bu konu ile ilgili Sosyal Hizmetler İl Müdürümüz ile yaptığımız görüşmede sadece Mengen’in değil Bolu’nun genelinin yaşlı bir nüfusa sahip olduğunu ve Mengen’in de yaşlı bakım evine ihtiyaç olduğunu belirtti. Yalnız bu aşamadan sonra hiçbir adım atılmadı. Bizler bu işi takip ediyoruz ama bir türlü adım atılmasını sağlayamadık” dedi.

“BİR AN ÖNCE ÇALIŞMALARIN BAŞLAMASINI TALEP EDİYORUM”

Yaşlı bakım evinin yeri ile ilgilide çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Beşli “Geçmişte yaşlı bakım evinin yeri ile ilgili çalışmalarımız yaptık. Bir an önce bakıma muhtaç ve yaşlı insanlarımızın kimsesiz, bakımsız evlerinde yalnız bir şekilde ölmelerini beklemekten ziyade onlara sahip çıkarak yaşamlarının son dönemlerinde huzurlu olmalarını talep ediyoruz.

Bu konu gerçekten toplumumuzda yaşayan her insanın kişisel bir sorunudur. Dinimizde der ki komşusu açken tok yatan bizden değildir der. Köylerimizde insanlarımız aç yatağa girerken bizler rahat bir şekilde uyku uyuyamamamız lazım. Bununla ilgili yetkilileri bir an önce göreve davet ediyorum, bir an önce çalışmaların başlamasını talep ediyorum. Artık yaşlılarımız, bakıma muhtaç kişiler huzurlu bir şekilde hayatlarına devam etmelerini istiyorum” ifadelerini kullandı.

“BU İŞİN TAKİPÇİSİ OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Bugüne kadar yaptıkları bütün çalışmalara rağmen yetkililerin hala bir adım atmadığını belirten Beşli sözlerini şöyle sürdürdü: “Mengen’de huzur evi ile ilgili şartlar uygun değil. Bu konu ile ilgili yaptığımız araştırmada bakanlığın istemiş olduğu talep ettiği prosedürler var.

Bununla ilgili çalışmalarımızı yaptık ve Mengen Belediyesi’nden yer talep ettik. Mengen Belediyesi bize yer gösterdi ve bu yeri bizde Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne sunduk. Fakat hiçbir adım atılmadı. Tam teşekküllü bir hastane isteniyor ve ne yazık ki tam teşekküllü bir hastane ilçemizde yok.

Yerleşim alanına yakın bir yerde yaşlı bakım evinin olması gerektiği söylendi. Bizde yerleşim alanına yakın bir yer tespiti yaptık çalışmalarımızı tamamladık. Bundan sonra yapılması gerekeni yetkililer yapacak bu konuda bizde yetkililerin atacağı adımlara hem destek olacağız hem de bu işin takipçisi olmaya devam edeceğiz.” KAYNAK:MENGENHEDEF

YORUMLAR (1)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL