Yaşam

Binlerce Dekarlık Alana Mısır Ekimi Yapılacak

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Bolu’daki 250 çiftçiye 650 paket dane Mısır tohumluğu dağıtımı yapılacağını açıklayarak yapılacak proje ile 2021 yılında 12 bin dekarlık alanda mısır ekimi gerçekleştirmeyi..

Binlerce Dekarlık Alana Mısır Ekimi Yapılacak

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Bolu’daki 250 çiftçiye 650 paket dane Mısır tohumluğu dağıtımı yapılacağını açıklayarak yapılacak proje ile 2021 yılında 12 bin dekarlık alanda mısır ekimi gerçekleştirmeyi planladıklarını söyledi.

Tarım ve Orman Bakanlığının Bolu’da yapacağı projelerle ilgili Bolu Gazeteciler Cemiyeti’nin Bayram gazetesine açıklamalarda bulunan Metin, Gölköy mesire alanının proje çalışmasının tamamlandığını belirterek, “Gölköy Barajı, Bolu’nun 2000 yılından bu yana içme suyu ihtiyacını karşılayan bir barajımızdır. Bu sebeple, Gölköy Barajı havzasının korunmasını çok önemsiyoruz. Bu havzada bulunan yapıların kaldırılması ve yeni yapılaşmaların meydana gelmemesi için havza koruma planları yaptık” dedi.

Bolu’da üreticilere yönelik yapılacak çalışmaları anlatan Metin, şunları söyledi:

“Üreticilerimizin alın terini yerde bırakmayacak şekilde gerekli müdahalelerimizi yapmaktayız. Biz Bolu ilimizde her zaman çiftçimizin yanındayız. 2021 yılı bakanlığımızca arz açığı olan ürünlerin desteklenmesi kapsamında Bolu İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce 80 ton arpa ve 900 paket yağlık ayçiçeği dağıtımı gerçekleştirildi. Söz konusu proje kapsamında yine 250 çiftçimize 650 paket dane mısır tohumluğu dağıtımı yapılacak. Projemizin toplam büyüklüğü 390 bin TL olup hibe oranı yüzde 50’dir. Dağıtımı yapılacak olan tohumluk ile yaklaşık 4 bin 500 dekar alanda ekiliş gerçekleştirilecek. Ayrıca, yaptığımız proje ile 2021 yılında 12 bin dekarlık alanda mısır ekimi gerçekleştirmeyi planlıyoruz.”

166 MİLYON TL TUTARINDAKİ 440 PROJEYİ HAYATA GEÇİRİYORUZ

Üreticinin desteklenmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçilere verilen gübre desteği ödemesinde geçtiğimiz yıl verilen ücreti iki katına çıkardıklarını vurgulayan Metin, Yapılan değerlendirme sonucunda tarla, sebze ve meyve, çayır, mera ve yem bitkileri, mera ıslah ve amenajman projeleri kapsamında toplam 166 Milyon TL tutarındaki 440 projeyi hayata geçiriyoruz.” diye konuştu.

YEDİGÖLLER YOLU YOĞUN GÜNLERDE TEK YÖN OLACAK

Bolu’da yerli ve yabancı tatilcilerin akın ettiği Abant ve Yedigöller’de yeni düzenlemeler yapılacağını kaydeden Metin, açıklamalarına şöyle devam etti:

“Yedigöller alternatif yol güzergahını 2021 yılında tamamlıyoruz. Yoğun günlerde ulaşım tek yön olarak verilecek. 42 kilometrelik Bolu-Yedigöller yolu tamir, bakım, onarım ve bariyer işlerini yapmayı planlıyoruz. Kaynak ÖzgürBolu

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL