Yaşam

Bolu Büyükşehir’e Doğru

AK Parti yerel yönetimler reform taslağını tamamladı. Reform taslağına göre, 30 büyükşehir dışında kalan ve Bolu’nun da olduğu 51 ilin bütünşehir olması için çalışma yapılması kararlaştırıldı. Bütünşehir uygulamasında neler olacak?..

Bolu Büyükşehir’e Doğru

AK Parti yerel yönetimler reform taslağını tamamladı. Reform taslağına göre, 30 büyükşehir dışında kalan ve Bolu’nun da olduğu 51 ilin bütünşehir olması için çalışma yapılması kararlaştırıldı. Bütünşehir uygulamasında neler olacak? Hangi şehirler bütünşehir olacak? 30 büyükşehir ne olacak? İşte ayrıntılar…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti teşkilat aşkanlarıyla yaptığı görüşmede hazırlıkları tamamlanma aşamasında olan yerel yönetimler reformu da konuşuldu. Köklü değişikliklerin öngörüldüğü son dakika düzenlemesinin içerisinde daha önce büyükşehirlerin sayısı artırılırken denenen “bütünşehir” uygulaması dikkat çekti.

SEÇİMLER İÇİN ‘BÜTÜNŞEHİR” UYGULAMASI GELİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlık ettiği toplantıda AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki yerel yönetimler reform paketi hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Çalışmaların tamamlanma aşamasında olduğu ve yasalaşması halinde yerel seçimlerde vitrine çıkacak olan reform paketinin önemli bir bölümü de seçim bölgelendirme sisteminde ‘BÜTÜNŞEHİR’ uygulaması oldu.

30 BÜYÜKŞEHİR + 51 BÜTÜNŞEHİR

Toplantıda 30 büyükşehir dışında kalan ve Bolu’nun da olduğu 51 ilin bütünşehir olması için çalışma yapılması kararlaştırıldı. Türkiye’de bütünşehir uygulaması büyükşehirlerin sayısının artırıldığı son uygulamada denendi ve halen yürürlükte. Bu sistemde şehir merkez ilçeleri dışında kendisine uzak ilçeleriyle de bir bütün olarak değerlendiriliyor ve tüm ilçelerdeki vatandaşlar bu kabul ışığında oylarını kullanıyor.

BÜTÜNŞEHİR UYGULAMASI NEYİ İÇERİYOR?

AK Parti’nin hazırladığı ve dün geniş katılımlı genel değerlendirmesinin yapıldığı taslakta imar ve planlama, belediyeler arası görev ve yetki devrinin yeniden düzenlenmesi, belediyelerin mali yapısı ve finansman, belediyelerin teşkilat ve personel yapısı, denetim ve şeffaflık, mali ve sosyal hakların yeniden düzenlenmesi başlıkları yer alıyor.

REFORM TASLAĞINDA BAŞKA NELER VAR?

Yerel yönetimler reform paketi kapsamında belediyelerin ihtiyaç ve sorunlarının giderilmesi hedefleniyor. Ayrıca Belediyelerle ilgili mevzuat düzenlemelerinde de değişiklik yapılacak.

– Belediye İmar ve planlamaya ilişkin önemli değişiklikler.

– Belediyeler için mali yapı ve finansman düzenlemesi.

– Belediyeler arası görev ve yetki devrinin yeniden düzenlenmesi.

– Belediyelerin teşkilat ve personel yapısında düzenleme, denetim ve şeffaflık, Mali ve sosyal hakların yeniden düzenlenmesi. Kaynak:BoluTakip

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL