Siyaset Yaşam

Çağalı ‘Kadına Şiddet Acizliktir’

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığının koordinasyonunda “Kadına Şiddet İle Mücadele Günü” dolayısıyla 81 İlde eş zamanlı olarak basın açıklaması gerçekleştirildi. AK Parti Bolu İl Kadın Kolları Başkanlığı tarafından,..

Çağalı ‘Kadına Şiddet Acizliktir’

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığının koordinasyonunda “Kadına Şiddet İle Mücadele Günü” dolayısıyla 81 İlde eş zamanlı olarak basın açıklaması gerçekleştirildi.

AK Parti Bolu İl Kadın Kolları Başkanlığı tarafından, İl Başkanlığı binasında yapılan açıklamada Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Lütfiye Selva Çam tarafından kaleme alınan metin paylaşıldı.

AK Parti Bolu Kadın Kolları üyeleri, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Uluslararası Dayanışma Günü’nde, kadına şiddete “dur” dedi ve kadına yapılan şiddetle mücadele edilmesi gerektiği vurgulandı.

“FİZİKSEL VE PSİKOLOJİK ŞİDDET DEVAM EDİYOR”

AK Parti Kadın Kolları Başkanı Hicran Çağalı, AK kadınlar olarak, her yıl olduğu gibi bu yıl da şiddetle mücadele çağrılarını tekrarlamak için 81 ilde eş zamanlı olarak toplandıklarını belirterek;“AK Parti’nin kadın kolları teşkilatları olarak, bir kez daha doğru olanı, adaletli olanı, vicdanlı olanı haykırıyoruz. Bugün yılın sadece bir gününe hapsedilmiş, kalan 364 günde unutulan bir gün değildir. Maalesef bugün ve kalan her gün kadına yönelik fiziksel ve psikolojik şiddet devam ediyor. Tüm çabalara, çığlıklara, kanunlara rağmen…

Bahaneleriyle kaim bazı cahillerin elleri, dilleri kadınların, çocukların bedenlerine, ruhlarına adeta bir balyoz gibi iniyor. Şiddet bizim turuncu çizgimizdir demiştik. O çizgiyi aşanlarla çetin mücadelemiz dün olduğu gibi bugün de yarın da sürecektir. Kadın, Allah’ın yarattığı kıymetli varlık, biri diğerini tamamlayan insan teki. Nice peygamberlerin, şehitlerin annesi; nicelerinin şefkatli eşi, yol arkadaşı, evladı. Dünya tarihini yazan ve yaşayan iki şahitten biri. Ama bugün biz yine, kadına yönelik şiddeti konuşuyoruz ve dikkatleri çekiyoruz” ifadelerini kullandı.

“TÜM DÜNYANIN MÜCADELE ETTİĞİNİ GÖRÜYORUZ”

Birçok konuda insani ve ilmi ilerlemenin yaşandığı 2000’li yıllarda bu ilkelliği ve zorbalığı durdurmak için tüm dünyanın mücadele ettiğinin görüldüğünü ifade eden Hicran Çağalı; “Kadına yönelik şiddet sadece bir kişiye yönelmiş bir tehdit olmaktan çok uzaktır. Bu eylem tüm toplumun huzuruna kastediyor, aileyi parçalıyor, geriye hayatını kaybetmiş ya da travmalarla dolu kadınlar, mutsuz çocuklar ve karanlık bir gelecek bırakıyor. Şiddet uygulayan ise insanlıktan çıkıyor. AK Parti, kadın erkek milyonlarca üyesiyle 18 yıllık iktidarı boyunca kadının hayatın vazgeçilmez bir parçası olduğuna inancını defaatle kanıtlamış, kadını toplumdan, siyasetten, hayattan ayrıştıran her türlü zihniyetle vazgeçmeden, sonuna kadar mücadele etmiş, büyük başarılara imza atmıştır” değerlendirmesinde bulundu.

“KADINA ŞİDDET EN BÜYÜK ACİZLİK VE CAHİLLİKTİR”

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Kadınlara karşı ayrımcılık ırkçılıktan beterdir” ifadelerini aktaran Çağalı, Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın her platformda samimiyet ve duyarlılıkları ile yıllardır kapsamlı mücadeleler verdiğini belirtti.

Bu vesileyle kadına ve aslında insana yakışır hak ve adaletin tesisinde büyük kazanımlar elde edildiğini dile getiren Çağalı, “Hükümetimiz ve bakanlıklarımız şiddeti durdurmaya yönelik yoğun çaba göstermiştir. Halen devam eden bu mücadelede hem şiddet uygulayanlara karşı yaptırımları artırmış hem de şiddete maruz kalan kadınlara maddi ve manevi destek vererek hayatlarına umut olmuştur.

“GÜR SESİMİZLE HAYKIRIYORUZ”

Biz hiçbir zaman bahanelerin arkasına saklanmadık, imkansızlıkların partisi olmadık. Bugün bir kez daha tüm popülist yaklaşımları elimizin tersiyle iterek şiddetle mücadelede yolumuza kararlılıkla devam ettiğimizi gür sesimizle haykırıyoruz.

Bize göre kadına şiddet; fikri ve vicdani yoksunluğu zorbalıkla kapatmaktır. Kadına şiddet en büyük acizlik ve cahilliktir. Şiddet uygulayanları en ağır şekilde cezalandırmak çok önemli olsa da, esas önemli olan şiddeti uygulanmadan önce engelleyebilmektir. Bunun toplumun her ferdini bilinçlendirmekten geçtiğini biliyor ve çalışmalarımızı bu yönde yoğunlaştırıyoruz” şeklinde konuştu.

“ACILARININ DİNMESİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Dünyadaki şiddetin sadece evde ya da mahallede bir erkeğin kadına yönelttiği şiddetle sınırlı kalmadığına dikkati çeken Çağalı, “Basiretsiz devletlerin küçük hesaplar uğruna çıkardığı savaşlarda mağdur edilen kadınlar ve çocuklar… Dünyanın dört bir tarafında göçe zorlanan topluluklardaki kadın ve çocuklar… Canını kurtarmak için çıktığı Avrupa yolunda devletlerin askeri güçlerince batırılan gemilerdeki kadın ve çocuklar. Hepsi bu şiddetin en haziniyle, en acısıyla karşı karşıya kalıyor. Hepsinin bu acılarını bitirmek için çabalıyoruz.

Ve ülkemizde terör örgütü PKK’nın ve onun siyasi uzantılarının ağlattığı, evladının elinden alınıp hayattan koparıldığı ve dünyanın en büyük işkencesini yaşattığı Diyarbakırlı, Şırnaklı gözü yaşlı anneler… Onlar onurlu direnişleriyle alçaklarla mücadelede bizlere örnek olan eli öpülesi analarımız… Onlar şiddetin kimlerden ve nasıl geldiğinin en yakın şahitleri olarak aramızda duruyorlar. Onların da acılarının dinmesi için çalışıyoruz, çabalıyoruz” dedi.

“HER TÜRLÜ ŞİDDETE KARŞI TURUNCU ÇİZGİMİZİ ÇEKİYORUZ”

Bugüne kadar şiddetle çok yönlü bir mücadele verildiğini ve bunun devam ettiğini kaydeden Hicran Çağalı, gidilmesi gereken yolun uzun olduğunu, bu uzun yolda tüm tarafların, sivil toplum kuruluşlarının ve toplumun el birliği yapmasının şart olduğunu vurgulayarak; “Her türlü canlıya yönelik şiddetin yeryüzünden silindiği bir dünya duasıyla, 5 milyonu aşan kadın üyemizle AK Kadınlar olarak bizler ilk günkü hassasiyetimiz ve titizliğimizle, bu konuda tavizsiz duruşumuzu göstermeye devam edeceğimizi bir kez daha hatırlatıyoruz. Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde, her türlü şiddete karşı turuncu çizgimizi çekiyoruz. Aynı duyarlılığa sahip toplumumuzun tüm bireylerini de şiddete karşı turuncu çizgilerini çekmeye davet ediyoruz” diye konuştu. Kaynak..GazeteBolu

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL