Yaşam

Cuma Namazı Saatlerinde Kısıtlama Yok

20 yaş altı ve 65 yaş üstü cuma namazı kılabilecek. İçişleri Bakanlığı, 20 yaş altı ve 65 yaş üstü için getirilen sokağa çıkma saatlerine ilişkin cuma namazı düzenlemesini duyurdu. Bakanlık..

Cuma Namazı Saatlerinde Kısıtlama Yok

20 yaş altı ve 65 yaş üstü cuma namazı kılabilecek.

İçişleri Bakanlığı, 20 yaş altı ve 65 yaş üstü için getirilen sokağa çıkma saatlerine ilişkin cuma namazı düzenlemesini duyurdu. Bakanlık cuma namazına denk gelen saatlerin kısıtlamaya dahil olmadığını bildirdi.

İçişleri Bakanlığı, 20 yaş altı ve 65 yaş üstü için getirilen sokağa çıkma saatlerine ilişkin cuma namazı düzenlemesini duyurdu.

CUMA NAMAZLARINA KATILIM, EN ÇOK MERAK EDİLENLER ARASINDAYDI

Yeni tedbirlerle ilgili gelen sık soruları cevaplayan bakanlık, “65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altı vatandaşlarımız için belirlenen sokağa çıkma kısıtlamasının uygulaması Cuma namazları açısından nasıl olacaktır?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Belirtilen yaş gruplarında yer alan vatandaşlarımızdan Cuma namazı kılmak isteyenler için İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca 65 yaş ve üzeri büyüklerimizin sokağa çıkma saati Cuma namazı bitimine kadar uzatılabilecek, 20 yaş altındaki gençlerimizin sokağa çıkış saati ise Cuma namazına gidebilecekleri şekilde öne alınabilecektir.”

CUMA HUTBESİNDE 65 YAŞ ÜSTÜNE TAVSİYE

Öte yandan Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan cuma hutbesinde, Kovid-19 tedbirlerine uymanın herkesin vazifesi olduğu belirtilerek, bu süreçte risk altında olan 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşların namazlarını evlerinde kılmaları gerektiği ifade edildi.

“Cennet: Müminleri bekleyen sonsuz nimet” konulu cuma hutbesi, Türkiye genelindeki camilerde okundu.

20 Kasım 2020 Cuma günü Cuma hutbesinin son bölümünde;
Aziz Müslümanlar!

Tüm dünyada olduğu gibi toplum olarak bizler de salgın hastalıkla büyük bir mücadele içinde olunduğu vurgulanan hutbede, “Maske, mesafe ve temizliğe riayet etmenin yanında sağlığımız için alınan tüm tedbirlere uymak hepimizin vazifesidir.”

“Bu süreçte risk altında olan 65 yaş üstü muhterem büyüklerimizden ve kronik rahatsızlığı bulunan kardeşlerimizden namazlarını evlerinde kılmalarını istirham ediyoruz. Unutmayalım ki tedbirlere riayet ettiğimiz müddetçe hem bu çetin imtihanımızdan başarıyla çıkacak hem de mükâfata nail olacağız inşallah!” uyarısında bulunuldu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL