Yaşam

Hafta Sonu Yayın Yok

Pandemi tedbirleri kapsamında hafta sonu uygulanacak olan sokağa çıkma yasağı nedeniyle ilimizde yayınlanan günlük gazeteler kısıtlamalar kalkıncaya kadar Cumartesi günleri yayınlanmama kararı aldı. İlimizde günlük periyotta yayınlanan Köroğlu, Takip ve..

Hafta Sonu Yayın Yok

Pandemi tedbirleri kapsamında hafta sonu uygulanacak olan sokağa çıkma yasağı nedeniyle ilimizde yayınlanan günlük gazeteler kısıtlamalar kalkıncaya kadar Cumartesi günleri yayınlanmama kararı aldı.

İlimizde günlük periyotta yayınlanan Köroğlu, Takip ve Olay Gündem Gazeteleri, BİK Genel Müdürlüğünün aldığı karar doğrultusunda Aralık ayı içerisinde hafta sonları yayınlanmama kararı aldı.

Sadece Cumartesi günleri çıkmayacak olan gazeteler, internet portallarını günlük olarak güncelleyecek. Konuya ilişkin olarak Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Rıdvan Duran açıklamalarda bulundu.

“MÜCBİR SEBEP SAYILACAK”

Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Duran, “Gazetecilik faaliyetleri için sokağa çıkma kısıtlaması mücbir sebep sayılacak. İçişleri Bakanlığı’nın korona virüsle mücadele kapsamında aldığı yeni tedbirlere göre hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasına gidilecek. Bu karardan, gazete ve çalışanları da doğal olarak etkilenecek. Gazete çıkaranlar, dağıtanlar ve haber üretenler için sokağa çıkma kısıtlaması mücbir sebep sayılacak” ifadelerini kullandı.

“GAZETELER MUAF”

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Duran yaptığı açıklamada, “Gazetelerin resmi ilan yayınlama haklarını sürdürebilmeleri için yerine getirmek zorunda oldukları şartlar Resmi İlan ve Reklamlar ile Bunları Yayınlayacak Süreli Yayınlar Yönetmeliğinde belirlenmiştir. Sokağa çıkma kısıtlaması kararıyla Cumartesi ve Pazar günleri gazeteler, mevzuat gereği yükümlü oldukları baskı ve satış zorunluluklarını yerine getirme imkanları bulamayacaklar. Bu nedenle, ilgili günler mücbir sebep sayılacak ve yayınlanmaması halinde gazeteler, Yönetmeliğin 27. maddesinin birinci (b), (ç) ve (d) bentlerinden muaf tutulacak” dedi.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ

Duran, Basın İlan Kurumu’nun Covid-19 salgını sebebiyle gazete ve dergilerin mevzuat gereği yerine getirmek zorunda oldukları; sürekli yayınlanma, asgari fiili satış, gazete teslim yükümlülüğü, asgari kadrodaki gazetecilerin nitelikleri gibi şartları gözetmeden resmi ilan ve reklam yayınlama haklarının devamına karar verildiğini, asgari fiili satış ve kadroda yer alan gazetecilerin kısa çalışma ödeneğinden yararlandırılmasına ilişkin imkânların da 31 Aralık 2020 tarihine kadar uzatıldığını söyledi. Kaynak.BoluTakip

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL