Yaşam

Kamu Kurumlarına Girişte HES Kodu

Kamu kurumlarına girmek isteyenlerden HES kodu istenecek. Bolu Valisi Ahmet Ümit başkanlığında toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, şehir genelinde Kovid-19 salgınının yayılmasını önlemek amacıyla bazı tedbirler alınmasına karar verdi. Alınan..

Kamu Kurumlarına Girişte HES Kodu

Kamu kurumlarına girmek isteyenlerden HES kodu istenecek.

Bolu Valisi Ahmet Ümit başkanlığında toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, şehir genelinde Kovid-19 salgınının yayılmasını önlemek amacıyla bazı tedbirler alınmasına karar verdi.

Alınan karar ile kamu kurumlarına girmek isteyenlerden HES kodu istenecek. 15 günlük deneme sürecinin ardından 2 Kasım 2020 tarihinden itibaren HES kodu olmayanların kamu kuruluşlarına girmesine izin verilmeyecek.

HES UYGLAMASI GENİŞLİYOR

Hastalık tanısı konulmuş ya da temaslı durumdaki kişilerin toplumdan izole edilmesi Koronavirüs salgınıyla mücadelede üzerinde durulması gereken önemli hususlardan biri olup bulaşma riskinin azaltılması ve hastalık tanısı konulan kişiler ile temaslı durumundaki kişilerin tespit edilerek izolasyona tabi tutulmalarının temin edilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığınca “Hayat Eve Sığar (HES)” uygulaması geliştirilmiş olup HES koduna göre kişilerin takibinin sağlanması önem arz etmektedir.

2 KASIM 2020 TARİHİNE DİKKAT

İlimizdeki tüm kamu kurum ve kuruluşlarına girişlerde ve randevu alınma işlemlerinde HES kodu sorgulaması yapılmasına, Covid-19 hastalığı tanısı konulan ya da temaslısı durumunda olan vatandaşlarımızın kamu kurum ve kuruluşlarına girişine izin verilmemesine, Covid-19 tamlı ya da temaslısı olması nedeniyle izolasyonda olması gerektiği kendisine bildirilmesine rağmen, izolasyon şartına uymayarak dışarı çıktığı tespit edilen kişilerin bilgilerinin gerekli idari yaptırımların uygulanması ve gerekiyorsa suç duyurusunda bulunulması için kolluk kuvvetlerine bildirilmesine,İlimiz genelinde ilk defa uygulanacak olması, her vatandaşımızın elektronik malzemelere yeterince vukufıyetinin olmaması, uygun yakınlarının da bulunamayabileceği göz önünde bulundurularak vatandaşlarımızın mağduriyetine sebep olunmaması amacıyla 15.10.2020 tarihinden itibaren 15 gün süreyle (tespit edilen herhangi bir pozitif vakayla ilgili gerekli yasal işlemlerin yapılması kaydıyla) deneme nitelikli HES kodu uygulanmasına, 15. günü müteakiben (2 Kasım 2020 tarihinden itibaren) uygulamanın tüm birimlerde hayata geçirilmesine

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL