Mengen Yaşam

Nihal Kemer’den Muhteşem ve Örnek Proje ‘Yöremin Yemeği Annemin Emeği’

Bolu Mengen Aşçılar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ‘Yöremin Yemeği Annemin Emeği’ projesini 7 il, 7 okul, 10 öğretmenin katılımı ile başlatıyor. Bolu Mengen Aşçılar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi..

Nihal Kemer’den Muhteşem ve Örnek Proje ‘Yöremin Yemeği Annemin Emeği’

Bolu Mengen Aşçılar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ‘Yöremin Yemeği Annemin Emeği’ projesini 7 il, 7 okul, 10 öğretmenin katılımı ile başlatıyor.

Bolu Mengen Aşçılar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yiyecek içecek hizmetleri öğretmeni Nihal Kemer’in proje kuruculuğunu yaptığı ‘Yöremin Yemeği Annemin Emeği’ projesi, Bolu, Sakarya, Mersin, Adana, Antalya, Hatay, Rize illerindeki öğretmenlerin birbiri ile iletişimde olarak 50 öğrenciyle yürütecekleri bir proje.

DUAYEN İSİMLERDEN TÜRK MUTFAĞI SÖYLEŞİLERİ

2020 Ekim ile 2021 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek olan projeye mesleğin duayen isimleri, ‘Türk Mutfağı Yemek Hikayelerini’ Selma Atabey, ‘Türk Mutfağı’nın Orta Asya’dan Günümüze Gelişini’ Nevin Halıcı, ‘Türk Mutfağı Püf Noktalarını’ Mahmut Dolmacı online söyleşiler ile Kasım ayında destek verecek.

“OKUL-AİLE-ÇOCUK İLETİŞİMİNİN KUVVETLENDİRİLMESİ YİNE HEDEFİMİZ İÇİNDE”

Hayata geçirecekleri proje hakkında bilgiler veren Proje kurucusu Nihal Kemer, “Türk yemekleri çok çeşitlilik göstermektedir. Fakat birçok yemeğimiz kayıt altına alınmadığı için unutulmaya yüz tutmuştur.

Yöresel yemeklerin açığa çıkarılması, fotoğraflanması, hikayesi olanların yazılması ve bu yemekleri öncelikli olarak öğrenci ve ailesinin birlikte yapması daha sonra öğrenilen yemeklerin okulda akran öğrenmesini işin içine dahil ederek ‘Yiyecek İçecek Hizmetleri Alanı Mutfak Atölyesi’ ortamında birlikte yapılması düşüncesiyle böyle bir proje başlattık.

Aynı zamanda bunları bir kitap haline getirerek mesleki hayatta öğrencilerin ve aşçılıkla uğraşan kişilerin bu kitaptan faydalanmasını hedefledik. Kültürünü bilen aşçılar yetiştirerek, sektöre katkı sağlanmasını istedik.

Yine bu proje çerçevesinde ortaokullarla çevrim içi görüşmeler yapılacak. İlk görüşme ile çalışmaların aylık ya da haftalık mı planlanacağı ve görüşmelerin ne sıklıkla olacağı birlikte görüş birliğine varılarak belirlenecek.
Projenin yaklaşık başlangıç ve bitiş tarihi Ekim- Mayıs tarihleri arasındadır fakat bu tarihler ortaklarla görüşme yapıldıktan sonra öğrenci ve okul durumlarına bakılarak değiştirilebilir” diye belirtti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL