Köylerimiz Mengen

Mengen Nakışlı Poğ ve Maske Moda Oldu

Mengen Nakışlı Poğ ve Maske yeni bir modanın başlangıcına işaret ediyor. Pandemi sürecinde Mengen Köylüsü ve Mengenli Kadınlar Mengen Nakışlı Poğ ile Maske uyumunu yakalayarak yeni bir modanın başlangıcına işaret..

Mengen Nakışlı Poğ ve Maske Moda Oldu

Mengen Nakışlı Poğ ve Maske yeni bir modanın başlangıcına işaret ediyor.

Pandemi sürecinde Mengen Köylüsü ve Mengenli Kadınlar Mengen Nakışlı Poğ ile Maske uyumunu yakalayarak yeni bir modanın başlangıcına işaret ettiler.

Bunun yanında; Mengen Kültür Mirasında Mengen Nakışlı Poğ’un büyük bir önemi ve uzun bir hikayesi var.

Emekli Öğretmen Bedriye Demirbaş Hanımefendi sosyal medya hesabından paylaştığı nakışlı poğ fotoğrafı Mengen Kültür Mirasımızın en güzel, en kıymetli örneklerinden biri.

Sevgili Bedriye Ablamız Pandemi sürecinde maske ile Mengen Nakışlı Poğunu o kadar uyumlu bir şekilde kombin yapmış ki; bu inanılmaz görüntüleri paylaşmadan yapamazdık. Hayli sosyal bir kişiliğe sahip olan Demirbaş Öğretmen kendi köyünde ve civar köylerde çok seviliyor. Kadın arkadaşları ile köylü kıyafetli fotoğraflar vermeyi ve geleneksel kültür miraslarımızı her fırsatta gün yüzüne çıkarmayı seven Öğretmenimiz, bu defa Mengen Nakışlı Poğ ile Maskeyi buluşturdu.

Özel olarak dokunmuş poğun üzerine işlenen nakışlı Mengen poğ’u, Mengenli kadınların baş örtüleri içinde olmazsa olmaz dedikleri en mühim aksesuarıdır.

Mengenli kadınların mutlaka çeyiz sandıklarında sakladıkları Mengen Nakışlı Poğ’u geleneksel Mengen Kültür mirasının gelecek nesillere sunduğu en önemli miraslardan da biridir.

Bedriye Demirbaş öğretmenin Mengen Nakışlı Poğ fotoğraflarını pandemi sürecinde maske ile kullanılması ve sosyal medya sayfasında paylaşması enteresan görüntüler yaratmış.

Öğretmenimize, fotoğraf veren Mengenli bacılarımıza, Mengen Nakışlı Poğ’unu işleyen emeği geçen büyüklerimize selam ve sevgilerimiz gönderiyoruz.

 

YORUMLAR (6)

 1. Bedriye Demirbaş diyorki:

  Çok çok teşekkür ederim. Mengen’imiz için güzel haber olmuş. Yüreğine sağlık Mustafa Nuri Gürsoy kardeşim.

  • admin diyorki:

   elimizden geleni Mengen için yapmaya her zaman hazır ve nazırız inşallah sizlerin de katkısı unutulmaz

 2. Bedriye Demirbaş diyorki:

  Çok çok teşekkür ederim, değerli kardeşim. Mengen’miz için çok güzel bir haber.
  Hem kurallara uyalım Hem de güzel kıyafetlerimize uygun maske takalım.
  Ayrıca Bizim fesli başbağlamamıza maske de çok yakışıyor.

 3. Nilüfer Yener diyorki:

  Böylesi güzel bir projeyi hayata geçiren ve bu fotoğrafımı çeken başta rahmetli Hüseyin Varlik Mengen abimin ruhu şad, mekanı cennet olsun.. Yine Bedriye Demirbaş teyzeme ve emeği geçen herkese, haberde yer verdiğiniz için de Mustafa Nuri Gürsoy sizlere ayrıca teşekkürlerimi iletiyorum…

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL