Mengen Yaşam

Mengen’de Ak Fatma İsimli inek Üçüz Doğurdu

Bolu’nun Mengen ilçesinde, hayvancılık yapan Neslihan Ergaş’a ait ‘Ak Fatma’ isimli inek üçüz doğurdu. İlk defa böyle bir olaya denk geldiğini söyleyen Ergaş, “İnek önceden ikiz doğuruyordu, üçüz olunca biz..

Mengen’de Ak Fatma İsimli inek Üçüz Doğurdu

Bolu’nun Mengen ilçesinde, hayvancılık yapan Neslihan Ergaş’a ait ‘Ak Fatma’ isimli inek üçüz doğurdu.

İlk defa böyle bir olaya denk geldiğini söyleyen Ergaş, “İnek önceden ikiz doğuruyordu, üçüz olunca biz de şaşırdık” dedi.

Mengen ilçesi Gökçesu Beldesi’ne bağlı Şahbazlar Köyü’nde hayvancılık yapan Neslihan Ergaş’ın ‘Ak Fatma’ ismini verdiği inek üçüz doğurdu. İneği üçüz doğurunca şaşırdığını ifade eden Neslihan Ergaş, hem üçüz haberini hem de küpeleme işlemleri için Mengen İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne haber verdiklerini bildirdi.

Ergaş, ikisi dişi, biri erkek olan buzağılarına ‘Halime’, ‘Fadime’ ve ‘Ceyhan’ ismini verdiklerini söyledi.

’10 YILLIK GÖREVİM BOYUNCA İLK DEFA BÖYLE OLAYLA KARŞILAŞIYORUM’

İneklerin küpeleme işlemine gelen Mengen Tarım ve Orman İlçe Müdürü Semih Tatlı, görev süresi boyunca ilk defa böyle bir olaya denk geldiğini belirtti.

Semih Tatlı, yaptığı açıklamada “Ak Fatma’nın bugün üçüz doğum yaptığı haberini aldık. İlçe Tarım ve Hayvancılık olarak sığır cinsi hayvanlarımızın kimlik yönetmeliğine uygun olarak, küpelerini takarak kayıt altına alma işlemlerini yaptık. Üçüz buzağılama genelde ilçemizde pek rastlanılmayan bir durum. 10 yıllık görev sürem boyunca ben de ilk defa böyle bir olayla karşılaşıyorum. O yüzden de Neslihan ablamızın sevincine ortak olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Buzağıların sağlıklı olduğunu gördük. Çoklu doğumlarda buzağılara bakım ve besleme biraz problemli olabiliyor. ‘Ak Fatma’ yavrularını güzel bir şekilde besledi. İki tanesi dişi, bir tanesi erkek olarak haneye buzağılar kazandırılmış oldu” dedi.Kaynak.FatihCoşkun

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL