Mengen Yaşam

Mengenli Karabulut Ailesi Anayasa Mahkemesine Gidiyor

KARABULUT AİLESİ ANAYASA MAHKEMESİ’NE BAŞVURDU İstanbul’da 14 yıl önce Münevver Karabulut’u vahşice öldüren ve cezaevinde ölen Cem Garipoğlu davası ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Münevver Karabulut, 2009 yılında Cem..

Mengenli Karabulut Ailesi Anayasa Mahkemesine Gidiyor

KARABULUT AİLESİ ANAYASA MAHKEMESİ’NE BAŞVURDU

İstanbul’da 14 yıl önce Münevver Karabulut’u vahşice öldüren ve cezaevinde ölen Cem Garipoğlu davası ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı.
Münevver Karabulut, 2009 yılında Cem Garipoğlu tarafından öldürülmüş cansız bedeni çöp konteynerinde parçalanmış halde bulunmuştu. Cinayetten sonra 197 gün boyunca kaçan Garipoğlu, yakalanarak cezaevine gönderildi.
Cem Garipoğlu 2014 yılında cezaevinde intihar etti. İntihardan 8 yıl sonra Garipoğlu ailesi Münevver Karabulut’un öldürüldüğü odada kan bulaştığı kanlı koltuk üzerinde poz verdi. Bu fotoğraf karesi Türkiye gündemine oturdu. Bunun üzerine Cem Garipoğlu’nun kaçtığına veya kaçırıldığına inanan baba Süreyya Karabulut, mezarının açılması için suç duyurusunda bulundu. Adalet Bakanlığı’na yapılan başvuruda red kararı çıkmıştı. Bu kararın ardından ailenin avukatı Dr. Rezan Epözdemir, baba Süreyya Karabulut’un isteği üzerine Cem Garipoğlu’nun mezarının açılması için Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu.

Cem Garipoğlu’nun mezarının açılması talebini reddeden savcılık, Adli Tıp Kurumu Biyoloji İhtisas Dairesi’nce yapılan incelemede ölen kişiden alınan DNA profili ile Cem Garipoğlu’nun anne ve babasından alınan DNA örnekleri arasında yüzde 99.99 uyum olduğunu belirtti.

Kararın ardından Karabulut ailesinin avukatı Dr. Rezan Epözdemir harekete geçerek ret kararına itiraz ederek şikayet dilekçesi verdi. Epözdemir’in 3 ay önce üst mahkemeye yaptığı bu itiraz sonuçlandı. Üst mahkeme Cem Garipoğlu’nun mezarının açılmasına izin vermeyerek takipsizlik kararı verdi.

İki mahkemeden de ret kararı gelmesinin ardından baba Süreyya Karabulut, avukatı aracılığı ile şikayeti Adalet Bakanlığı’na taşıdı. Yapılan başvuruda iki mahkemenin ret kararı verdiğini, bu karara itiraz ettikleri belirtilerek Cem Garipoğlu’nun mezarının açılması talebinde bulunuldu. Ancak Adalet Bakanlığı da inceleme sonucunda baba Süreyya Karabulut’un şikayet dilekçesinde talep ettiği Cem Garipoğlu’nun mezarı açılsın isteğinin reddedilmesine karar verdi.

GÖZLER ANAYASA MAHKEMESİNDE

Bu kararların ardından gözler Anayasa Mahkemesi’nin vereceğe karara çevrildi. Münevver Karabulut cinayeti Türkiye’de yıllardır gündemden düşmeyen en önemli cinayet dosyası olarak yer alıyor. Kaynak BoluHakimiyet

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL