Yaşam

Sulu Tarım İçin Göl Boşaltılıyor

Bolu’nun Seben ilçesinde bulunan ve Batı Karadeniz’in en büyük yapay gölü olan Seben Taşlıyayla Gölü’nde sular çekiliyor. Seben Taşlıyayla Gölü’nün yapım amacına uygun şekilde değerlendirilmesi için “Seben Gölü Sulama Kanalı..

Sulu Tarım İçin Göl Boşaltılıyor

Bolu’nun Seben ilçesinde bulunan ve Batı Karadeniz’in en büyük yapay gölü olan Seben Taşlıyayla Gölü’nde sular çekiliyor.

Seben Taşlıyayla Gölü’nün yapım amacına uygun şekilde değerlendirilmesi için “Seben Gölü Sulama Kanalı Projesi” başlatıldı.

Proje kapsamında Batı Karadeniz’in en büyük yapay gölü olma özelliği taşıyan Seben Gölü’nden, yaklaşık 30 kilometre uzaklıktaki Seben ilçesine sulama kanalı yapılacak. Seben Taşlıyayla Gölü’nden ilçeye su taşınması için yapılacak çalışmalar içerisinde gölün ortasından bir su kanalıyla alınacak su tamamen kapalı boru sistemiyle ilçeye aktarılacak.

Çalışmalarda, gölde bulunan 50 milyon metreküp suyun yaklaşık yüzde 70-80’inin boşaltılmasına başlandı. Suyun boşaltılmasının ardından boru hattının yapım işlemi başlaması planlanıyor.

Projenin tamamlanmasının ardından bugüne kadar kuru yöntemle yapılan tarımda sulu yönteme geçilmiş olacak. Aynı zamanda iklimi ve arazilerinin verimliliğiyle Bolu’nun meyve-sebze ihtiyacının büyük bölümünün karşılandığı Seben’de, sulu tarımın yaygınlaşmasıyla hem üretim kapasitesinin hem de kalitesinin artması bekleniyor.

Proje tamamlandığında 32 bin dekarlık tarım arazisinin sulanması ve ekonomiye yaklaşık 23 milyon liralık katkı sağlanması bekleniyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL