Yaşam

Vali Ahmet Ümit “Mevzuat Neyse O Olacak”

Bolu Belediyesi tarafından Paşaköy mevkiinde bulunan TEM Otoyolu Batı Gişeleri girişi üzerindeki duvarlara yaptırılan devlet büyüklerine ait duvar resimleri, izinsiz olduğu gerekçesiyle kaldırıldı. Olay yerine giden Vali Ahmet Ümit, incelemede..

Vali Ahmet Ümit  “Mevzuat Neyse O Olacak”

Bolu Belediyesi tarafından Paşaköy mevkiinde bulunan TEM Otoyolu Batı Gişeleri girişi üzerindeki duvarlara yaptırılan devlet büyüklerine ait duvar resimleri, izinsiz olduğu gerekçesiyle kaldırıldı.

Olay yerine giden Vali Ahmet Ümit, incelemede bulundu.

Paşaköy alt geçitteki resimlerin boyayla kapatılması için başlatılan çalışmalar durduruldu. Karayolları ekipleri, Bolu Belediyesinin Türk siyasi tarihinin önemli isimlerinin alt geçide yaptırdığı resimlerini izin alınmadığı ve Karayolları Trafik Kanunu’na aykırı olduğu gerekçesiyle boyayla kapatmak için başlattıkları çalışmaları durdurdu.

“HERHANGİ BİR İZİN ALINMADI”

Vali Ahmet Ümit, “Bu görüntülerin 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve diğer ilgili mevzuat çerçevesinde ilgili kurum olan Karayollarından izin alınarak yapılması gerekirken herhangi bir izin alınmadan yapıldığı ifade edildi bana. Bundan sonra resmi olarak ilgili kişilere yazılar yazılacaktır. Onlar da gereğini yapacaktır. Mevzuat neyse, Karayolları mevzuatı neyi gerektiriyorsa onu yapacaklardır” dedi. Bolu Belediyesinin Türk siyasi tarihinin önemli isimlerinin alt geçide yaptırdığı resimlerinin izin alınmadığı ve Karayolları Trafik Kanunu’na aykırı olduğu gerekçesiyle boyayla kapatılması için Karayolları ekiplerince başlatılan çalışmalar durduruldu.

VALİ ÜMİT OLAY YERİNDE İNCELEME YAPTI

Vali Ahmet Ümit, olay yerine gelerek yetkililerden çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

Vali Ümit, kavşaktaki duvarlara Türk siyasi tarihinin ve Bolu’nun önemli şahsiyetlerinin resimlerinin yapıldığını ve sözlerinin yer aldığını belirterek, “Bu görüntülerin 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve diğer ilgili mevzuat çerçevesinde ilgili kurum olan Karayollarından izin alınarak yapılması gerekirken herhangi bir izin alınmadan yapıldığı ifade edildi bana. Gerekçe de duvarlardaki bu resimlerin kara yolu güvenliğini tehlikeye düşürdüğü şeklinde ifade edildi” diye konuştu.
Duvarlarda resimleri bulunan kişilerin hepsinin sevilen şahsiyetler olduğuna dikkati çeken Vali Ümit; “Geçerken sürücülerin dikkatini çekmek suretiyle trafik kazasına sebep olabileceği değerlendirilerek Karayolları yetkilileri tarafından bu izinsiz görüntülerin duvarlardan kaldırılması yönünde talimat verildiğini öğrendik. Bu çerçevede Karayolları ekipleri, çalışma başlattı ama şimdi bu saat itibarıyla bu çalışmayı durduracağız. Konunun gerekli ve ilgili kurumlar tarafından gerekli işlemler yapılmak suretiyle çözülmesi yoluna gideceğiz. Dolayısıyla şu anda büyütülecek herhangi bir sorun yok” dedi.

“DURUMA EL KOYDUK VE ÇALIŞMAYI DURDURUYORUZ”

Ümit, Karayolları ekiplerince resimlerin kaldırılmasıyla ilgili belediyeye bilgi verilmediğini belirterek, “Çünkü belediye, zaten izinsiz olarak bunları yaptı. Normal şartlarda belediyeye yasal müeyyide uygulanması gerekirken ‘Kendi işimizi kendimiz yapalım’ şeklinde düşünülmüş. Normalde yapan tarafından kaldırılması gerekirken Karayolları ekipleri, kendi elemanları tarafından kaldırılmasının uygun olduğunu düşünmüşler ama madem ki böyle bir yanlış anlaşılma var, prosedür neyse ona göre hareket etmek üzere duruma el koyduk ve çalışmayı durduruyoruz. İlgili kurumlar gereğini yapacaktır.” ifadelerini kullandı.

“KARAYOLLARI MEVZUATI NEYİ GEREKTİRİYORSA ONU YAPACAKLARDIR”
Bir gazetecinin, neden ilk önce Alparslan Türkeş ile Necmettin Erbakan’ın resimlerinin kapatıldığını sorması üzerine Ümit, “Biz bu duvarlarda bulunan şahsiyetlerin isimlerini, resimlerini, sözlerini biliyoruz. Hepsi kamuoyumuz tarafından sevilen, sayılan, takdir edilen zevat. Dolayısıyla bu kişilere karşı hiç kimsenin bir art niyeti, antipatisi olamaz. Bazıları alındıysa eğer hepsi alınmak üzere bunlar sıradan başlanmıştır. Bir kısmı alınmış, öbürleri alınmamış, öbürleri de alınacaktır. Zaten bu konunun kararını verecek olan Karayolları yetkilileridir. Bundan sonra resmi olarak ilgili kişilere yazılar yazılacaktır. Onlar da gereğini yapacaktır. Mevzuat neyse, Karayolları mevzuatı neyi gerektiriyorsa onu yapacaklardır” diye konuştu.

“HER ŞEY RESMİ OLARAK YAPILACAKTIR VE HERKESE AÇIK OLACAKTIR”

Ümit, kara yollarının kenarlarında sürücülerin dikkatini çekecek herhangi bir tabela, reklam, isim, resim ve benzeri şeylerin ilgili kurumdan izin alınarak yapılması gerektiğini vurgulayarak, “Mevzuatın gereği budur. Her şey resmi olarak yapılacaktır ve herkese açık olacaktır. Sonuçta Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devleti. Hiç kimsenin kanunun, mevzuatın dışında bir iş yapması mümkün değil. Yaparsa da sonucuna katlanır. Konu gayet açık.” şeklinde konuştu.

Kaynak..Bolu Havadis

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL