Mengen

Yazar TV Programcısı Eğitimci Emekli Öğretmen Mustafa Nuri Gürsoy’dan Yukarı Çarşı Çıkışı

 Yazar TV Programcısı Eğitimci Emekli Öğretmen Mustafa Nuri Gürsoy’dan Yukarı Çarşı Hakkındaki Düşüncelerini Mengen Haber’e Anlattı. Mengen İlçemizde bir zamanlar pazar yeri olan yerinde sessizlik hakim. Eskiden cumartesi günleri kurulan..

Yazar TV Programcısı Eğitimci Emekli Öğretmen Mustafa Nuri Gürsoy’dan Yukarı Çarşı Çıkışı

 Yazar TV Programcısı Eğitimci Emekli Öğretmen Mustafa Nuri Gürsoy’dan Yukarı Çarşı Hakkındaki Düşüncelerini Mengen Haber’e Anlattı.

Mengen İlçemizde bir zamanlar pazar yeri olan yerinde sessizlik hakim.

Eskiden cumartesi günleri kurulan pazarı ile Mengen İlçemizin Merkezi sayılan Yukarı Çarşının terkedilmiş ve kapalı dükkanları yürekleri burkuyor.

Arasta görünümlü eski çarşıda manifaturacı, bakkal, ayakkabıcı ve köfteci dükkanlarının olduğu ifade edilirken, kapalı olan bir çok dükkanın şu anki durumu merak ediliyor.

Cumartesi günleri kurulan pazarı ve şu anki Atatürk ilkokulunun bahçesine açılan Panayırları ile bilinen yukarı çarşı artık sessiz sakin bir muhit olarak anılıyor.

Türkbeyli Mahallesi, Yukarı Çarşı, Zonguldak Dirgine yolu üzerinde ikamet eden emekli eğitimci yazar ve televizyon programcısı Mustafa Nuri Gürsoy, eski yukarı çarşı hakkında Mengen Haber’e önemli açıklamalarda bulundu.

Gürsoy şöyle konuştu Bilhassa, cumartesi günleri çok kalabalık ve capcanlı bir yer haline gelirdi yukarı çarşı. Lokantacılar, köfteciler, tuzcular, manifaturacılar, ayakkabıcılar, kahveciler, nalburcular dükkan açarlardı. Büyük de bir han vardı içinde oteli, hayvanların bağlandığı damı, kahvesi olan hemen arastanın üst tarafında. Hastane, karakol ve eski nato binası bu havalinin en mühim noktalarından sayılırdıdiye konuştu.

Mustafa Nuri Gürsoy konuşmasına şöyle devam etti.
“Her gün bu dükkanların içinden geçerim. Dönerken yine bu mıntıkayı kullanırım. Kitapçı amcamızı anar, Deli Osman’ı yad eder, Atatürk İlkokulunun bahçesine kurulan dönme dolapla dönerek çaldığı davulu anımsarım.
Konak köyünden gelen dondurmacı Emin Ağa’yı, ebediyete göç eden büyüklerimizle birlikte rahmetle anarım”

“Şu anda dükkanlar kapalı, galiba bir tek Yorgancı Mehmet’in yün ve pamuk attığı dükkanı faal. Onun haricinde diğer dükkanlar depo olarak kullanılıyor olmalı”

“Çok önce kurulan oyun parkı ve spor aletlerinde ben ne çocuk gördüm ne de spor yapan birine şahit oldum”

“Aslında benim burası ile ilgili, yukarı çarşı dükkanlarının arası ile ilgili bir düşüncem var yıllardır. Bu fikrimi zamanın Belediye Başkanı ile paylaşmış, oyun parkı  sürprizi ile karşılaşmıştım.. Her şeye rağmen bu fikrimi hayata geçirecek olan kurumun da Mengen Belediyesi olduğunu düşünüyorum”

“Haftanın belki de ayın belirli günlerinde nostaljik sinema günleri, resim, müzik gibi sanat çalışmaları, sergilerin, sanatçıların, kitapçıların, yazarların geldiği bir mekan olarak tesis edilmesini arzu ediyorum.
Bu çarşının değerlenmesini, çalışmasını, artık nefes almasını istiyorum. Eski yukarı çarşı kültürünün çağımıza uygun hale getirilmesi en büyük arzum”

Gürsoy konuşmasının sonunda şunları kaydetti. “Mengen Belediye Başkanı Turhan Bulut’un kültür ve sanata olan yakınlığını bilirim. Bununla ilgili bir proje çalışması başlatmasını bekliyorum. Zira Mengen Kent Konseyi için de burası bulunmaz bir çalışma ve faaliyet alanı olabilir. Kent Konseyi için burada bir ofis açılması mutlaka düşünülmeli, yukarı çarşı kültürü tekrar yaşatılmalı” diye konuştu.

YORUMLAR (1)

  1. NECMİ tınaz diyorki:

    teşekkür hayırlı olur, amma o civarda ihtiyarlar yurdu gibi yapı oluşturma düşünülürsede güzel olur

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL