Siyaset

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Gazipaşa İlkokulu ile ilgili açıklamalarda bulunan Bolu Valisi Ahmet Ümit’in yanlış bilgilendirdiğini belirterek mülkiyeti tamamen Bolu Belediyesi’ne ait olan Gazi Paşa İlköğretim Okulu’nun bulunduğu alanın..

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Gazipaşa İlkokulu ile ilgili açıklamalarda bulunan Bolu Valisi Ahmet Ümit’in yanlış bilgilendirdiğini belirterek mülkiyeti tamamen Bolu Belediyesi’ne ait olan Gazi Paşa İlköğretim Okulu’nun bulunduğu alanın 12.01.2011 protokol tarih ve 2017 yılında alınan meclis kararı ile okul alanı olmaktan çıkarıldığını belirtti. Bolu Belediyesinin Bolu Valiliğine bağlı bir kurum olmadığını belirten Başkan Özcan, “T.C. Bolu Belediye Başkanlığı, T.C. Bolu Valiliği’ne bağlı bir kurum değildir. Bu sebeple Bolu Valimizin ‘Bu alanın Özel İdareye verilmesi gerektiği’ açıklamaları bizi bağlamamaktadır. Bu alana yeni bir okul binası yapılması ya da mevcut binaya güçlendirme yapılması asla söz konusu olamaz” ifadelerini kullandı.

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan,Gazipaşa İlkokulu ile ilgili açıklamalarda bulunan Bolu Valisi Ahmet Ümit’in yanlış bilgilendirdiğini belirterek 12.01.2011 tarihinde yapılan protokolü de yayınlayarak açıklamalarda bulundu. Mülkiyeti tamamen Bolu Belediyesi’ne ait olan Gazi Paşa İlköğretim Okulu’nun bulunduğu alana Bolu Valisi Ahmet Ümit’in söylediği gibi yeni bir okul binası yapılması ya da mevcut binaya güçlendirme yapılmasının asla söz konusu olmadığını belirten Başkan Özcan, “Söz konusu parsel Bolu Belediyesi’ne ait 12.01.2011 protokol tarih ve 2017 yılında alınan meclis kararı ile okul alanı olmaktan çıkarıldığından bu alana yeni bir okul binası yapılması ya da mevcut binaya güçlendirme yapılması asla söz konusu olamaz. Vatandaşlarımızın can ve mal kaybı düşünülerek mühürlediğimiz binanın İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından gereğinin yapılmadığı takdirde Belediyemizce yıkılma talep edilecektir” ifadelerini kullandı.

“YILLAR ÖNCE YENİ BİNASINA TAŞINMASI GEREKMEKTEYDİ”

Gazi Paşa İlköğretim Okulu’nun bulunduğu alanın mülkiyeti tamamen Bolu Belediyesi’ne ait olduğunu belirten Başkan Özcan, “Bolu Valimiz Sayın Ahmet Ümit’in şahsına sonsuz saygımız bulunmaktadır. Ancak Sayın Valimizin Gazi paşa İlköğretim Okulu ile ilgili açıklamaları muhtemelen yanlış bilgilendirmeden olsa gerek son derece talihsiz ve yanlış bir açıklamadır. Şöyle ki; Gazi Paşa İlköğretim Okulu’nun bulunduğu alanın mülkiyeti tamamen Bolu Belediyesi’ne aittir. İkinci olarak ben göreve başlamadan çok önce, 12 Ocak 2011 tarihinde Bolu Valiliği ve Bolu Belediye Başkanlığı arasında bir protokol imzalanmıştır. Dönemin Bolu Valisi İbrahim Özçimen ile dönemin Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz tarafından imzalanan protokole göre; Bolu Belediye Başkanlığı Gazi Paşa İlköğretim Okulu’na Karaçayır Mahallesi mevkiinde yer tahsisi yapmış, buraya da Milli Eğitim Bakanlığı’nca yeni bir okul inşa edilmiştir. Ancak Gazi Paşa İlköğretim Okulu, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün kendi hizmet binasına güçlendirme yapılacağı gerekçesiyle, Gazipaşa İlköğretim Okulu’nun yeni binasına el koymuş ve bu sebeple taşınma işlemi gerçekleşmemiştir. Yani Gazipaşa İlköğretim Okulu’nunimzalanan protokole göre yıllar önce yeni binasına taşınması gerekmekteydi” dedi.

“GÖÇME RİSKİ OLDUĞU AÇIK VE NET”

“Söz konusu protokol hükümleri doğrultusunda Bolu Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ve Gazipaşa İlköğretim Okulu’nun bulunduğu alan 2017 yılında ben göreve gelmeden önce Bolu Belediye Meclisi kararıyla “Turizm ve Ticaret Alanı” olarak ilan edilmiştir. Bu karar da 5 yıl önce kesinleşmiştir. Milli Eğitim Müdürlüğü, okulutaşıması gerekirken, okul alanı vasfından çıkarılmış alandaeğitim öğretim faaliyetlerini yasal olmayacak şekilde devam ettirmiştir. Ayrıca söz konusu okul, Sayın Valimizin açıklamalarında bahsettiği gibi 1969 yılında değil 1950 yılında yapılmıştır. Yani 70 yıla aşkın yaşı olan eski bir binadır. İtfaiye personelimin binadan çatırtı şeklinde sesler geldiğine dair tutanağı ve yerel gazetelerdeçıkan bazı haberler üzerine birkaç ay önce Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın yetkilendirdiği bir büro tarafından belediyemiz ekipleri kontrolünde bina inceletilmiştir. Bunun sonucunda 15.12.2021 tarihli rapora göre “göçme riski olduğu” açık ve net bir şekilde rapora girmiştir” ifadelerini kullandı.

“TEKNİK OLARAK İMKANSIZDIR”

Bolu Belediyesi tarafından alınan raporun ardında Bolu Valisi Ahmet Ümit’in başka bir kurumdan rapor istemesinin anlaşılır gibi olmadığını belirten Başkan Özcan, “Raporda deprem sırasında göçme riski değil heran göçme riski olduğu acil kodu ile yer almıştır. İş bu rapor ivedi koduyla Bolu Valiliği’ne ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gönderilmiştir. Bu rapor “resmi” ve “kat-i” bir rapordur. Ancak bu rapora rağmen Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü duyarsız ve sorumsuz bir şekilde “acil göçme riski” olan binada eğitim öğretime devam etmiş, kurumumuz ise çocuklarımızın ve öğretmenlerimizin can güvenliğini göz önünde tutarak, göçme riski olan binayı 14.01.2022tarihinde mühürlemişlerdir. Bu rapor üzerine Sayın Valimizin başka bir kurumdan rapor istemesi anlaşılır değildir. Ayrıca ortada bir protokol varken ve imar planında okul alanı olmaktan çıkartılmış alana okul yapılması ve mevcut binanın güçlendirmesi hukuken mümkün değildir. Kaldı ki teknik olarak imkansızdır” dedi.

“VALİMİZİN AÇIKLAMALARI BİZİ BAĞLAMAZ”

Gazipaşa İlkokulunun bulunduğu alanın okul alanı olmaktan çıktığını ve mevcut alana yeni okul binası yapılması yada mevcut binayı güçlendirme yapılmasının asla söz konusu olamayacağını belirten Başkan Özcan, “T.C. Bolu Belediye Başkanlığı, T.C. Bolu Valiliği’ne bağlı bir kurum değildir. Bu sebeple Bolu Valimizin “Bu alanın Özel İdareye verilmesi gerektiği” açıklamaları bizi bağlamamaktadır. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı’ndan ecrimisil talep etme hakkımızı da saklı tutmaktayız.Sonuç olarak ifade etmek gerekir ki, her an göçme riski olan okul binası ile ilgili direniş göstermek sadece öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizin can güvenliğini riske atmaktan başka bir anlam ifade etmemektedir.Söz konusu parsel Bolu Belediyesi’ne ait olup az önce de ifade ettiğim gibi, 12.01.2011 protokol tarih ve 2017 yılında alınan meclis kararı ile okul alanı olmaktan çıkarıldığından bu alana yeni bir okul binası yapılması ya da mevcut binaya güçlendirme yapılması asla söz konusu olamaz. Vatandaşlarımızın can ve mal kaybı düşünülerek mühürlediğimiz binanın İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından gereğinin yapılmadığı takdirdeBelediyemizce yıkılma talep edilecektir. Bu konuda Valimizin doğru bilgilendirilmesi adına bu açıklamanın yapılması zaruri hale gelmiştir. Ayrıca, Sayın Valimize yanlış bilgileri ileten yetkiliyi Bolu Belediye Başkanlığı olarak kınıyoruz. Anayasa ve yasalara dayanarak aldığımız kararları uygulamaktan imtina etmeyeceğimizi kamuoyuna saygıyla bildiriyoruz”Kaynak BoluTakip

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL