Siyaset

Bolu Dağı Tüneli Yeniden Açıldı

Özellikle son yıllarda iklim değişikliğine bağlı olarak mevsim normallerinin çok üstünde yağışlarla karşılaşıldığına, sel ve toprak kayması gibi olumsuz etkilere maruz kalındığına dikkati çeken Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Abdulkadir..

Bolu Dağı Tüneli Yeniden Açıldı

Özellikle son yıllarda iklim değişikliğine bağlı olarak mevsim normallerinin çok üstünde yağışlarla karşılaşıldığına, sel ve toprak kayması gibi olumsuz etkilere maruz kalındığına dikkati çeken Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, yenilenen Bolu Dağı Tüneli’nde incelemelerde bulundu.

Bakan Uraloğlu’na incelemeleri sırasında; Bolu Valisi Erkan Kılıç, AK Parti Bolu Milletvekili Yüksel Coşkunyürek, AK Parti Bolu İl Başkanı Suat Güner, AK Parti Bolu Merkez İlçe Başkanı Engin Alemdar ve Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Abdullah Alemdar da eşlik etti.

Bakan Uraloğlu, İstanbul ile Ankara arasında ulaşım sağlayan Anadolu Otoyolu’nun Bolu Dağı geçişini Ankara istikametinde 25 Eylül Pazartesi günü trafiğe kapatarak çalışmalara başladıklarını, Kaynaşlı ile Abant kavşakları arasında kalan Bolu Dağı Tüneli’nin de dahil olduğu 23 kilometrelik kesimde çok önemli çalışmalar yaptıklarını bildirdi.

“BOLU DAĞI’NDA OLUMSUZLUK YAŞAMAYACAĞIZ”

Otoyolun Ankara istikametinde erişim sağlayan platformunda 3 bin 25 metrelik tünel portalını çelik konstrüksiyon olarak 90 metre uzattıklarını ifade eden Uraloğlu; “Tünelin toplam uzunluğunu 3 bin 115 metreye çıkardık. Böylece tünel portalının uzatılmasıyla, meydana gelebilecek olası heyelan oluşumunun olumsuz etkilerini ortadan kaldırdık. Yine 3 adet viyadükte 5 adet derz değişimiyle derzlerin üzerine sıvı membran uygulaması yaptık. Orta refüjdeki beton bariyerleri de 3 kilometre boyunca yeniledik. İnşallah bundan sonra olası yoğun yağış döneminde bu kesimde daha önce yaşadığımız olumsuz durumların hiçbirini yaşamayacağız. Bolu Dağı geçişinde bu nedenlerden trafik kesintisi görmeyeceğiz” dedi.

Bakan Uraloğlu, İstanbul ile Ankara arasında önemli geçiş noktası olması sebebiyle Bolu’nun ulaşım ağının gelişmesine büyük önem verdiklerini vurgulayarak; “Son 21 yılda Bolu’nun ulaşım ve iletişim altyapısına 30 milyar liranın üzerinde yatırım gerçekleştirdik. Bölünmüş yol uzunluğunu 173 kilometreden 301 kilometreye, bitümlü sıcak kaplama yol uzunluğunu 192 kilometreden 428 kilometreye çıkardık. Çok yakında Bolu’nun transit yükünü azaltacak, trafiği düzenleyecek Güney Çevre Yolu’nun da resmi açılışını gerçekleştireceğiz. Mevcut yol üzerinden sinyalize kavşaklarla dur-kalk yaparak 15 dakikada katedilen güzergahtaki ulaşım süresini, çevre yolumuzla 2 dakikaya düşüreceğiz. Zamandan 88 milyon lira, akaryakıttan 22 milyon lira olmak üzere yıllık 110 milyon lira tasarruf sağlayacağız. Karbon emisyonunu da 2,7 ton azaltacağız” ifadelerini kullandı.

Bakan Uraloğlu, daha sonra onarım çalışmaları tamamlanan otoyolun Bolu Dağı geçişinde incelemelerde bulundu. Heyelan nedeniyle yıl içinde bir süre trafiğe kapalı olan Bolu Dağı Tüneli’nin, saat 12.00’de Ankara istikametinde ulaşıma açıldı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL