Siyaset

Kadınlar Tanju Özcan’a Ahlak Dersi Verdi

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Belediye Meclisi toplantısında, AK Parti’li kadın meclis üyesine “Bana niye el sallıyorsunuz, ben evli barklı adamım ayıp oluyor” ifadeleri tepkilere neden olmaya..

Kadınlar Tanju Özcan’a Ahlak Dersi Verdi

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Belediye Meclisi toplantısında, AK Parti’li kadın meclis üyesine “Bana niye el sallıyorsunuz, ben evli barklı adamım ayıp oluyor” ifadeleri tepkilere neden olmaya devam ediyor. AK Partili kadınların önderliğinde, Bolu’daki STK’lar ve vatandaşlar Başkan Özcan’ı protesto etmek için yürüyüş gerçekleştirerek basın açıklamasında bulundular.

AK Partili Kadınların önderliğinde Bolu’da bulunan STK’lar, partililer ve vatandaşlar Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Belediye Meclisi toplantısında, AK Partili kadın meclis üyesine “Bana niye el sallıyorsunuz, ben evli barklı adamım ayıp oluyor” ifadelerini protesto etti.

İzzet Baysal Caddesi Kadı Cami önünde bir araya gelen ve aralarında AK Parti Bolu İl Başkanı Suat Güner, Merkez İlçe Başkanı Kazım Konak, Kadın Kolları Başkanı Hicran Çağalı’nın da bulunduğu partililer, Bolu Belediyesi önüne kadar yürüdü.

Ellerinde “Utanmazsın sen biz utanırız”, “Kadının iffeti kutsaldır”, “Terbiyesiz Tanju Özcan”, “Kadına şiddet insanlığa ihanet”, “İffetsizlikle iffet savunulmaz” gibi yazıların bulunduğu dövizler taşıyan kadınlar ile parti üyeleri, Bolu Belediyesi önünde basın açıklaması yaptı.

Yürüyüşün ardında Kadınlar adına Bolu Merkez İlçe Tanıtım ve Medya Başkanı Ayşe Atılgan açıklamalarda bulundu. Atılgan yaptığı açıklamada şu ifadeler yer verdi;

“SENİN DE BİR EŞİN, SENİN DE BİR ANNEN YOK MUDUR?”

“Kadın sevgidir, Kadın gönüldür, Kadın şefkattir, Kadın anadır, Kadın hayattır, Kadın yârendir, Yan yana yürünendir, güvendir, Neşedir, Şefkatine sarıldığındır. Kadın ile yan yana gelmeyecek tek kelime şiddettir. Ahlak yoksa bir insanda, isminin yanındaki tüm rütbeler de anlamını yitirir. Hepinizin bildiği üzere, Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın, kadın bir Belediye Meclis üyesine gayri ahlaki söylemleri ve sonrasında “iffetimi muhafaza ettim “ şeklinde ki alaycı yorumları, seviyenin geldiği noktayı göstermiştir. Ne yazık ki, Bolumuzun imar ve esenliğinden mesul olan Belediye Başkanı bu mesuliyetinin tam aksine, Bolumuzu utanç abidesi haline getirmeye hız kesmeden devam etmektedir. Evet, biz Belediye Başkanından utanıyoruz. Kimseye faydası olmayan, seviyesiz ve ahlak dışı söylem ve davranışlarını, alışkanlık haline getiren bu şahsa, haddini bil artık yeter diyoruz. Ve sormadan edemiyoruz. Senin de bir eşin, senin de bir annen yok mudur? Onlardan da mı utanmazsın”

BU KAÇINCI SKANDALDIR”

“Daha dün, Tüp bebek için yardım isteyen bir kadına yaptığı ahlaksızlık ise hala sıcaklığını korumaktadır. Kadınları aşağılamak, ötekileştirmek, cinsel söylemlere malzeme yapmak hangi psikolojinin ürünüdür. Bu kaçıncı skandaldır. Şiddet sadece fiziksel değildir. Şiddet; sözeldir de. Kadını cinsel söylemlere malzeme yapmak da şiddettir. Bizler bu şiddete karşı çıkıyor ve yeter diyoruz. Şiddetin her türlüsünü reddediyoruz. Hiç birini unutmuyoruz ve seni utanmaya ve özür dilemeye davet ediyoruz. Bir kez de buradan Devletimize, Hukuk ve Tıp yetkililerimize sesleniyoruz. Bu şahsın, geleceğimiz olan kadınlarımızı, akıl ve nesil güvenliğimizi alenen tehdit etmesine daha ne kadar izin vereceksiniz. Şiddetin siyaseti yoktur. Ahlakın da siyaseti yoktur. Ahlaksızlık şiddetine Yeter diyen tüm duyarlı halkımızı bu ayıbı kınamaya davet ediyoruz. Bu gün burada şeref, namus meselesi olarak duyarlılık gösteren, oluşan halk hareketi ne sessiz kalmayıp bizzat burada olan güzel şehrimizin isminin artık bu tarz taciz ve faşizan söylemlerle anılmasına müsaade etmeyen tüm sivil toplum kuruluşlarına ve temsilcilerine bizimle beraber destek veren tüm hemşerilerimize teşekkür ediyoruz. Gezdim Halep ile Şam’ı eyledim İlmi talep, Meğer ilim bir hiç imiş illa edep illa edep illa edep”

Gerçekleşen protestoya katılarak protesto sonunda konu ile ilgili açıklamada bulunan AK Parti Bolu İl Başkanı Suat Güner açıklamasında; “Her zamanki gibi o konuyu manipüle etmeye çalışacaktır. Daha önce olduğu gibi küçük harflerle özür dileyecektir belki bilemem. Biz özür dilemesini bekliyoruz. Burada bu gün toplanan toplulukta bizde varız ama bu edepsizliğe kimsenin sessiz kalmak istemediğinin göstergesi olarak görülmesini istiyorum. Bolu’da toplumda ağırlığı olan birlik beraberliğimize vesile olan sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin beni arayarak bu organizasyona destek vermeleri bunun ayan beyan göstergesidir. Bu edepsizliğe sessiz kalmayan tüm Bolu halkına teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL