Yazarlarımız

BAŞINDAKİ PAPAĞIDIR DÜNYA YEŞİL YAPRAKTIR

“Faruk Demir (d. 1963, Hanak, Ardahan, Türkiye), Türk sanatçı siyasetçi ve Ardahan belediye başkanı. İlk ve orta öğrenimini Ardahan Hanak’ta tamamladı. 1982 yılında İ.T.Ü. Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Şan bölümüne..

BAŞINDAKİ PAPAĞIDIR DÜNYA YEŞİL YAPRAKTIR

“Faruk Demir (d. 1963, Hanak, Ardahan, Türkiye), Türk sanatçı siyasetçi ve Ardahan belediye başkanı.
İlk ve orta öğrenimini Ardahan Hanak’ta tamamladı. 1982 yılında İ.T.Ü. Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Şan bölümüne girdi ve mezun oldu.
1987 yılında TRT’nin açmış olduğu yetişmiş ses sanatçısı sınavında başarılı olarak Türk Halk Müziği ses sanatçısı unvanıyla TRT’de çalışmaya başladı. Bu görevi 1999 yılına kadar aralıksız sürdürdü. Bu zaman dilimi içerisinde TRT televizyonlarında Kuşaktan Kuşağa, Yüreğimizin Dili Türkülerimiz, Türküye Merhaba gibi çeşitli Türk Halk Müziği programlarında sunuculuk ve danışmanlık yaptı. Aynı yıllarda, kendi bestelerinin de yer aldığı Güneşim Ol ve Ardahan’ın Yollarında isimli iki albüm çıkardı.
1999 yılında DSP’den milletvekili adayı oldu ve 21. dönem Ardahan Milletvekili olarak parlamentoya girdi. Parlamentoda İnsan Hakları Komisyonu üyeliği TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanlığı ve Türkiye-Singapur Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanlıkları yaptı.
Sanatçı, halen Başkent Üniversitesi televizyonu Kanal B’nin müzik direktörlüğünü ve aynı kanalda Pazar günleri 21.00 – 23.00 arası yayınlanan Yurdun Sesi programının yayın ve sunuculuğunu yapmaktadır.
MESAM (Türkiye Musiki Eserleri Sahipleri Meslek Birliği) Yönetim Kurulu Başkanı olan Faruk Demir, aynı zamanda Ardahan İli Kalkınma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürmektedir. Söz yazarlığı ve beste çalışmalarının yanı sıra Anadolu’nun çeşitli yörelerinden derlediği geleneksel türküleri kültürümüze kazandırmaya devam ettirmektedir. Sözleri Aşık Mahzuni Şerif’e ait olan M. Kemal Atatürk’e yazılan “sarı saçlım mavi gözlüm” adında türküyü tekrar hayat kazandırmıştır.
2013 yılında CHP Çankaya belediye başkan aday adayı, 2015 yılında CHP Ardahan Milletvekili aday adayı olmuştur.
2019 yerel seçimleri’nde CHP’den Ardahan belediye başkanı seçildi.”…KAYNAK.tr.wikipedia.org
“Ardahan, Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi ile Karadeniz sınırında Kafkaslar üzerinde kurulmuş olan Ardahan ilinin merkezidir. 27 Mayıs 1992 tarihinde Kars ilinden ayrılarak Türkiye’nin 75. ili olmuştur. 2012 yılı itibariyle 19.075 olan nüfusuyla Türkiye’deki en küçük il merkezidir. Soğuk iklimi ile meşhur olan Ardahan’da termometreler kış aylarında -30’ları gösteriyor. Yöre halkı buna alışık olsa da dışarıdan gelen öğrenciler ve memurların bu duruma alışması biraz zaman alabiliyor.
MÖ 680 yılarında Kafkaslar kuzeyinden gelen altı göçebe İskitler, Ardahan bölgesini Van/Urartu İmparatorluğu’ndan aldılar. Sakaların Gogarlı, Taoklu, Cavaklı boylarının bu bölgede yerleştikleri bilinmektedir.
Sakaların bölgedeki 500 yıllık hakimiyetinden sonra arkasından İran’dan gelen Part/Arsaklı 600 yıl bölgedeki hakimiyetlerini sürdürmüşlerdir. (MÖ 150 – MS 430) Makedonyalı İskender çağında da olmak suretiyle, 1068’de Alparslan’ın Selçuklu bölgesine kattığı bu bölgede uzun yıllar Kuman ve Peçenekler yaşadıkları bilinmektedir.
1124 yılında Kafkaslar kuzeyinden gelen Ortodoks Kıpçakların yerleşme yeri olmuş ve İlhanlılar çağında 1267’da Kıpçaklar Ardahan-Ahıska-Artvin kesiminde Atabek adlı bir sülale kurarak, 1479’da İstanbul’a tabi olmuş ve Osmanlı Devleti ordularının 1578’de Ahıska’yı almalarına kadar hüküm sürmüşlerdir.
Artvin, Edirne, Ahıska(GÜRCİSTAN), Batum(GÜRCİSTAN), Bakü(AZERBAYCAN), GROZNİ(ÇEÇENİSTAN), Astrahan(RUSYA) ve Vladikavkaz(RUSYA) Ardahan’ın kardeş şehirleridir.
Doğu Anadolu Bölgesi’nin Karadeniz Bölgesi’ne komşu olduğu kuzeydoğu kesiminde yer alan Ardahan, yüksek ve engebelidir. Sahada 3.000 metreyi aşan dağlar yer alır. Yalnızçam Dağları Artvin il sınırı boyunca uzanır. İlin kuzeydoğu kesiminde Keldağ (3.033 m), doğu kesiminde Akbaba Dağı (3126 m) yer alır. İl topraklarının güney kesimini de Allahuekber Dağları ve Kısır Dağı (3.197 m) engebeli hale getirir. Allahuekber Dağlarına bağlı Kabak Dağı (3.054 m ) il sınırı içinde kalır. Kısır Dağı 3.197 m ile ilin en yüksek noktasıdır.
Ardahan Platosu ilin orta kesiminde yer alır. Yüksekliği 1800-2000 metredir. Temelini Neojen volkanizması sonucu ortaya çıkmış lavlar oluşturur.
Kura nehri ve kolları tarafından plato yüzeyi parçalanmıştır. Bu akarsuların en önemlisi platoyu baştan başa geçen Kura ırmağıdır. Çıldır Gölü; ilin güneydoğu kesiminde yer alır, yüksekliği 1.959 m’dir. Aktaş Gölü ise ilin doğu kesiminde yer alır. Bu gölün doğu yarısı Gürcistan sınırları içinde kalır. GöӀün yüksekliği 1.798 m’dir.”…KAYNAK.ardahan.bel.tr
EVET dostlar…”ARDAHAN BELEDİYESİ”nin Sanatcı E. Miletvekili “BAŞKANI” Sn.”FARUK DEMİR” Bey ‘in davetiyle 10’un üzerinde “CHP”li Belediye Başkanı geçen haftasonunu “ARDAHAN” da geçirdiler…”ARDAHAN” ve ÇILDIR GÖLÜ” de bu vesile ile” AKŞAM”dan”CUMHURİYET” e…”HÜRRİYET” den”SÖZCÜ” ye… “ULUSAL BASIN”ımızda da geniş bir şekilde yer aldı…Okuduk…Bilgilendik…
Bu sabah(23.Ocak.2022)Pazar dan itibaren de  her haftasonu “YALNIZÇAM KAYAK MERKEZİ”ne “YANIZÇAM OTELİ” önüne de gidiş-dönüşlü 4 er “ÜCRETSİZ” otobüs seferi de koymuş…İşte bu…Halka hizmet…Sosyal belediyecilk  misali…
Misafir Belediye Başkanlarının da bu kar kış kıyamette gelecek yıllar için de  “ARDAHAN” Belediye Başkanlığından da “ ÖRNEK” alacakları olabilir  mi dostlar…Kar Berekettir…Teşekkürler…Saygılarımızla…
“ BAŞINDAKİ PAPAĞIDIR,DÜNYA YEŞİL YAPRAKTIR,GEL SARILAĞ SEVDİĞİMi AĞIR EVVEL TOPRAKTIR “…
Sıhhat ve Afiyetle…Selam ve Muhabbetle…Muvaffakiyetle…
Mustafa COP( İşletme Uzmanı/ Gazeteci Yazar)/23.01.2022.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL